Nos, ez sokak dilemmája. Hallani így is, úgy is. De vajon mi a különbség a járólap és a padlólap között? Fény derül a titokra! Semmi. Valóban semmi. A járólap és a padlólap az egy és ugyanaz. Csak fogalmi különbség van, fizikai nincs. Ez az elnevezésbeli eltérés vélhetően a generációs különbözőségből jön. Az idősebb generáció előszeretettel nevezi padlólapnak, hiszen a padlólap elnevezése a padló burkolatából ered, ami korábban fából készült burkolat volt, amivel a szobák alját burkolták. Szóval hozzánk betérve kérhetik úgy is, hogy járólap, úgy is, hogy padlólap, mi értjük, hogy mit szeretnének, és természetesen ki is elégítjük az igényeiket.
Miért jó a járólap?
Ahogy a nevéből is következik, ezt a burkolatot arra tervezték, hogy járjunk rajta. Ez bizony jelentős és folyamatos megterhelést jelent a járólap számára. Pontosan ezért a tervezéskor az elsődleges szempont a kopásállóság volt. De nem csupán járunk ezen a felületen, de tárgyakat is elhelyezünk rajta. A gyártás, a tervezés során azt is figyelembe veszik, hogy nagyobb bútorok, asztalok kerülhetnek rá. További fontos szempont a fagyállóság is. Ez természetes, hiszen hagyományosan ezzel az anyaggal burkoljunk teraszainkat, erkélyeinket is.
Az utóbbi idők burkolási trendje szerint – vagy egyéni ízlés szerint – sokan járólapot használnak akár a fürdőszoba vagy konyha falának burkolásánál is. Ez sokak számára főként annak nagy mérete miatt kedvelt megoldás.
A legnagyobb gyártók ma már hihetetlen nagy választékkal rendelkeznek a járólap tekintetében. Mindent összevetve, ha padlóburkolásról van szó, akkor a legelőnyösebb megoldás ennek a burkoló anyagnak az alkalmazása, tekintettel azok strapabírására.
Mire érdemes mindenképpen odafigyelni a járólap kiválasztásnál?
Mondhatnánk azt, hogy szakavatott kollégáink tanácsaira, de ez talán így túl egyszerű lenne. Éppen ezért adunk némi technikai támpontot a teljeség igénye nélkül. A járólap választásakor egyik legfontosabb szempont, hogy kültéri vagy beltéri burkolatként szeretnénk alkalmazni. Amennyiben beltéren, abban az esetben az is fontos, hogy melyik helyiséget szeretnénk burkolni. Ez azért fontos kérdés, mert nem mindegy az igénybevétel sűrűsége. Ezt határozza meg ugyanis, hogy milyen legyen a járólap kopásállósága, illetve a csúszásgátlósága.
Kopásállóság tekintetében – amit PEI jelzéssel tüntetünk fel – az alábbi értékekre kell figyelni:
- PEI 1 – ez szinte a leggyengébb kopásállósággal rendelkezik, annyira, hogy maximum zokniban érdemes közlekedni rajta.
- PEI 2 – ez gyenge kopásállóságú felület, éppen ezért a kevésbé használt helyiségekben alkalmazható, mint például a fürdőszoba.
- PEI 3 – ez közepes kopásállóságú, ez már nyugodtan használhatjuk a forgalmasabb helyiségekben is, mint a nappali vagy a hálószoba.
- PEI 4 – erős kopásállósággal bír, tökéletesen lehet használni konyhában, vagy előszobában is.
- PEI 5 – ez a legerősebb kopásállóságú, még olyan nagy forgalmú helyeken is kiállja a próbát, mint egy vendéglátó egység vagy egy rendelő, esetleg irodaház vagy bevásárló központ.
A csúszásállóságot vagy csúszásmentességet pedig az úgynevezett R skálán jelölik. Ez 9-12 –ig terjed:
- R9 – általános felhasználás (nem vizes helyek, mint a nappali, vagy a hálószoba)
- R10 – csúszásmentes (lakáson belül a fürdőszoba, a konyha, a garázs)
- R11 – fokozottan csúszásmentes (külső teraszok, ahol egész évben közlekedünk)
- R12 – magas csúszásmentességű (olyan gyárak, üzemek, ahol gyakori a vizes járófelület)